Ania z Zielonego Wzgórza
Świat Ani Shirley
 
Ania z Zielonego Wzgórza

OSTATNIA OPOWIEŚĆ O ANI Z ZIELONEGO WZGÓRZA – PO RAZ PIERWSZY W CAŁOŚCI W POLSCE

Ten na nowo odkryty tom jest niczym ostatnie słowo pisarki, której utwory nie przestają fascynować czytelników na całym świecie (...) Nie publikowana dotąd w całości książka to zachęta do ponownej lektury utworów Montgomery, a także do spojrzenia na nie z innej perspektywy, ze znacznie większym uznaniem.

Benjamin Lefebvre,
znawca twórczości autorki Ani z Zielonego Wzgórza

Ania z Wyspy Edwarda - Lucy Maud Montgomery

Historie z Zielonego Wzgórza należą już do klasyki literatury dziecięcej. Jednak tom Ania z Wyspy Księcia Edwarda rzuca na nie zupełnie nowe światło. W swojej ostatniej książce Lucy Maud Montgomery po raz kolejny przybliża znajomy świat Ani Shirley, jej rodziny i przyjaciół, lecz czyni to w niespotykany dotąd sposób. To książka o wiele mroczniejsza od ośmiu pierwszych części cyklu. Składające się na nią opowiadania o mieszkańcach Wyspy Księcia Edwarda, przeplatane są rozmowami Ani i Gilberta, oraz wierszami pisanymi przez panią Blythes (niegdyś pannę Shirley) i jej syna Waltera, w których atmosfera dziecięcej beztroski ciekawie łączy się z dylematami dorosłego życia.

Maszynopis tekstu został oddany do redakcji w kwietniu 1942 r. Niedługo potem Autorka targnęła się na swoje życie. Fragmenty te – pierwotną wersję znacznie okroił kanadyjski wydawca – ukazały się w 1974 roku, jako uzupełniający 8-tomową serię zbiór opowiadań o mieszkańcach Wyspy Księcia Edwarda (w Polsce wydany jako Spełnione marzenia). Pełną wersję powieści, znajdującą się w archiwach Uniwersytetu Guelph, odnalazł znawca twórczości Montgomery – Benjamin Lefebvre. Po raz pierwszy w całości ukazała się ona w Kanadzie w 2009 r. Już dziś stanowi cenne, również pod względem literackim, zakończenie opowieści o rodzinie Shirley. Historia jej powstania i publikacji sprawia, że bohaterką Ani z Wyspy Księcia Edwarda staje się także po części sama Autorka – pisarka wrażliwa, do końca życia szukająca tego, co proste i piękne.

Ania z Zielonego Wzgórza