Ania z Zielonego Wzgórza
Świat Ani Shirley
 
Ania z Zielonego Wzgórza

MAUD Z WYSPY KSIĘCIA EDWARDA - BIOGRAFIA

WYDRUKUJ

Miłośnicy rudowłosej Ani Shirley mogą poznać prywatne życie osoby, która ją stworzyła.

Biografia L. M. Montgomery ukazała sie 19 września nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Maud z Wyspy Księcia Edwarda
Mollie Gillen
(tłum. Z. Stanisławska-Kocińska)

Autorka opisuje najciekawsze momenty w życiu Maud, często przywołuje fragmenty jej pamiętników, umiejętnie osadza jej sylwetkę na tle społeczno-geograficznym Kanady z początku ubiegłego wieku. Dużo uwagi poświęca kolejnym powieściom Montgomery, co jest wielką zaletą książki: wielbiciele Ani z Zielonego Wzgórza, Emilki, Pat i innych bohaterek kanadyjskiej pisarki będą usatysfakcjonowani ilością ciekawostek, kulisów powstawania kolejnych powieści, a także dowiedzą się, co Montgomery myślała o swoich postaciach.

 
Maud miała trzydzieści trzy lata kiedy ukazała się
"Ania z Zielonego Wzgórza" (1908 r.)
z archiwum: Dr. Stuart Macdonald

Ta bogato ilustrowana zdjęciami książka uznawana jest przez czytelników i krytyków za najsympatyczniejszą i najbardziej przystępną z obecnych na rynku biografii autorki Ani z Zielonego Wzgórza. Gillen posługuje się lekkim, barwnym językiem, stylizuje swoją narrację na wzór powieści L. M. Montgomery.Lucy Maud Montgomery (1930 rok) w swoim ogrodzie.
z archiwum: George MacMillan

Maud szybko nauczyła się ukrywać za niewidzialną maską swoje prawdziwe uczucia i myśli. W następnych latach ta umiejętność okazała się pożyteczna. „Zgodnie z wyznawaną zasadą staram się zachowywać poprawnie i być w miarę konwencjonalną wtedy, gdy przenikliwość i oryginalność nie są w cenie. Kiedy jestem przygnębiona, szukam schronienia w marzeniach (...). Zrozumiałam, że oba te światy pozostają w ciągłym konflikcie, dlatego postanowiłam chronić świat snów przed realnością. Posiadłam umiejętność spotykania się z ludźmi na gruncie, który nigdy nie był i nie będzie moim. Nauczyłam się ukrywać swoje myśli i uczucia, szczególnie takie, które w drapieżnym świecie nie mają racji bytu. Zrozumiałam wreszcie, że w tłumie nie warto szukać pokrewnych dusz (...)”.A oto niektóre fakty z życia Lucy Maud Montgomery

Autorka urodziła się w Clifton (obecnie Nowy Londyn) na Wyspie Księcia Edwarda. Kiedy miała dwa lata, jej matka zmarła, a ojciec ożenił się ponownie i wyjechał, pozostawiając małą Lucy pod opieką mieszkających na farmie w Cavendish dziadków.Clifton. Tam gdzie 30. listopada 1874 przyszła na świat
Lucy Maud Montgomery
z archiwum: Ian Gillen

Dziewczynka była wychowywana surowo i dorastała w atmosferze ścisłej dyscypliny, dlatego też chętnie uciekała w świat książek. Sama także zaczęła pisać. Jej pierwsze ,,dzieło” opublikowano w lokalnej gazecie - miała wtedy piętnaście lat.Zielone Wzgórze. Położone w Parku Narodowym Wyspy Księcia Edwarda.
z archiwum: Ian Gillen

W 1895 roku Lucy Maud Montgomery ukończyła studia pedagogiczne w Prince Wales College w Charlottetown. Po studiach pracowała jako nauczycielka w Bideford i w Lower Bedeque na Wyspie Księcia Edwarda. W latach 1895 - 1896 studiowała literaturę w Dalhouse University w Halifax. Następnie wróciła do Cavendish, by opiekować się babcią. Podjęła także pracę w miejscowym urzędzie pocztowym. W 1911 roku, już po śmierci babci, wyszła za mąż za Ewena Macdonalda, prezbiteriańskiego pastora. Młode małżeństwo osiadło w Ontario.

Pierwszą swoją książkę z serii o Ani pisarka stworzyła w trakcie opieki nad babcią, w Cavendish. Maszynopis był wielokrotnie odrzucany przez wydawców. Ryzyko podjęte przez jednego z nich opłaciło się - książka o rudowłosej sierocie od razu zyskała niebywałą popularność. Ania z Zielonego Wzgórza była wielokrotnie filmowana i adaptowana na potrzeby sceny. Przetłumaczono ją na około czterdzieści języków. Radość Lucy Maud Montgomery z sukcesu nie była jednak pełna - zatruwały ją choroba męża i długoletnie spory z wydawcami.Maud w wieku 28 lat.
Dwa lata później w 1904 roku zarobiła 591,85 $
za swoją twórczość literacką.
z archiwum: Dr. Stuart Macdonald

Montgomery napisała jeszcze dwadzieścia innych książek. Ich bohaterkami są m.in. Emilka oraz Pat. W latach 1889 - 1942 spod pióra autorki wyszło aż dziesięć tomów osobistych pamiętników.

Nie ulega wątpliwości, że Lucy Maud Montgomery, pisząc swoje książki, korzystała z własnych doświadczeń. Dolina Fiołków, Jezioro Lśniących Wód, Aleja Zakochanych, Biała Droga Rozkoszy to nie do końca fikcyjne miejsca. Ich pierwowzory można odnaleźć na Wyspie Księcia Edwarda. Ania Shirley uwielbiała twórczość Alfreda Tennysona, który był jednym z najukochańszych poetów Lucy. Ponadto stawiała ponad wszystko na dobre wykształcenie. Ambitna, chętna do nauki, nie zważała na rozpowszechniane w owych latach negatywne opinie dotyczące kształcenia się kobiet. Lucy Maud Montgomery także bardzo ceniła sobie wiedzę i dlatego jako dziewiętnastoletnia dziewczyna rozpoczęła naukę w College'u Księcia Walii w Charlottetown, by zdobyć kwalifikacje nauczycielki.

Powieściopisarka zmarła 24 kwietnia 1942 roku, pochowana została na cmentarzu w rodzinnym Cavendish.

Zdjęcia pochodzą z biografii Autorki: Maud z Wyspy Księcia Edwarda autorstwa M.Gillen.

L.M. Montgomery photographs from her personal collection are published with permission from Ruth Macdonald and David Macdonald who are the heirs of L.M. Montgomery

WYDRUKUJ


Ania z Zielonego Wzgórza