Ania z Zielonego Wzgórza
Świat Ani Shirley
 
Ania z Zielonego Wzgórza

29 września Dzień głosnego czytania Ani z Zielonego Wzgórza w bibliotece "Pod Ratuszem" w Jarocinie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ:

Uczniowie klas piątych z jarocińskich szkół podstawowych (trzy klasy) zostały zaproszone na DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANMIA ANI Z ZIELONEGO WZGÓRZA do biblioteki „Pod Ratuszem” w Jarocinie. Do czytania wybranych fragmentów powieści Lucy Moud Montgomery poprosiłyśmy zaprzyjaźnioną z nami dziennikarkę lokalnej „Gazety Jarocińskiej”, panią Annę Kopras-Fijołek, która bardzo przypomina powieściową Anię a przychodząc do nas sprawiła, że atmosfera była bliska tej z kart powieści o Zielonym Wzgórzu. Zjawiła się u nas w stylowej, pięknej sukni i na każde czytania miała przygotowany inny kapelusz.

Po wysłuchaniu przygód Ani m.in. z farbowaniem włosów czy przezywaniem ją przez Gilberta „Marchewką” dzieci brały udział w następujących zabawach:

ZADANIE 1: SLALOM Z KSIĄŻKĄAnia z Zielonego Wzgórza” na głowie. Każdy uczestnik w swojej drużynie musiał pokonać odpowiedni fragment trasy z książką na głowie tak by nie spadła.

ZADANIE 2: SOK PORZECZKOWY – zadanie polegało na tym, iż drużyny musiały przelać jedną nabierką sok porzeczkowy z pucharu do butelki – czas 2 minuty – wygrywała ta drużyna, w butelce której było najwięcej soku. Każdy w drużynie musiał nabierkę mieć w rękach i podać ją koledze.

ZADANIE 3 – TANIEC Z BALONAMI – drużyny musiały przez 2 minuty odbijać trzy baloniki, bez użycia rąk i tak by nie spadły.

ZADANIE 4 – JEDZENIE MARCHEWKI NA CZAS – każde dziecko otrzymało słupek marchewki i na słowo START cała drużyna głośno chrupała swoje marchewki – wygrywała ta, której wszyscy członkowie schrupali swoją marchewkę i mieli pustą buzię.

ZADANIE 5 – WARKOCZE ANI – wiedząc jak Gilbert dokuczał Ani z jej warkoczykami wpadłyśmy na pomysł by jej warkocze zastąpić jednym – grubym warkoczem-liną i ja przeciągać – okazało się to najlepszą zabawą dla naszych dzieciaków. Wszyscy zgodnie orzekli, że właśnie to zadanie im się najbardziej podobało.

Oczywiście przez cały czas była marchewkowa punktacja. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Wydawnictwo literackie z Krakowa.


Balonowe podbijanie.


Gazetka o Ani.


Jedzenie marchewki na czas.


Oto nagrody dla zwycięskich drużyn - cukierki.


Przeciąganie liny.


Przelewanie soku porzeczkowego.


Rozdawanie nagród - cukierkow.


Wyścigi z książką na głowie.


Wyścigi z książką na głowie.


Zasłuchani w czytaniu.

 

Ania z Zielonego Wzgórza